Meer vierkante meters voor cultuur met de Ontwikkelagenda Cultuur in Alkmaar tot 2040
Op dinsdag 8 april heeft het college de Ontwikkelagenda Cultuur tot 2040 vastgesteld. Deze agenda volgt op de Cultuurvisie 2040 en het Uitvoeringsplan Cultuurvisie tot 2028. De Ontwikkelagenda is het stappenplan dat doorlopen wordt om meer ruimte te geven aan de culturele instellingen in Alkmaar. Het is een investering in een groeiende gemeente, in een sector die van grote betekenis is. Cultuur is belangrijk voor ons welzijn – het zorgt voor verbinding, laat ons ontspannen en is daarnaast ook van grote betekenis voor de lokale economie. De Ontwikkelagenda is niet alleen een praktische stap om de krapte op te lossen, maar ook een visie voor de toekomst. Alkmaar groeit, en cultuur groeit mee.
Belangrijke redenen
De Ontwikkelagenda is bedoeld om meer ruimte te geven aan culturele instellingen in Alkmaar. Dit gebeurt door hun panden te verbouwen en daarmee te laten groeien, maar ook in de vorm van – geleidelijk – groeiende subsidies. De belangrijkste redenen voor deze investeringen zijn de groeiende stad en gemeente, het toenemend aantal inwoners en het aantal toeristische bezoekers dat hun weg naar Alkmaar steeds vaker weet te vinden. Cultuur speelt bij dat alles een belangrijke rol: het brengt mensen samen, versterkt de aantrekkelijkheid en het imago stad en gemeente en maakt het een nog fijnere pek om te wonen.

Wethouder Anjo van de Ven zegt over de Ontwikkelagenda: “Alkmaar groeit en de cultuursector groeit mee. Dat is ook nodig, want ook nu al hebben een aantal instellingen te maken met te krappe jasjes. De Cultuurvisie 2040 en het Uitvoeringsplan tot 2028 zijn onze routekaarten naar een groeiend cultureel Alkmaar. Met de Ontwikkelagenda geven we handen en voeten aan die culturele groeiambitie. Naast een toenemend aantal inwoners neemt ook het aantal toeristische bezoekers elk jaar enorm toe. Het is dus ook tijd voor de groei van cultuur – het is tijd voor een groter jasje.”
De plannen
De Ontwikkelagenda bevat twee plannen: de Brede agenda, die gaat over nieuwbouw van panden voor de culturele instellingen op Overstad, en de Groei-agenda, die zich richt op het uitbreiden van de bestaande gebouwen. De voorkeur gaat uit naar de Groei-agenda omdat hiermee sneller gebouwd kan worden tegen lagere kosten. De plannen zijn om het ABC Huis en het Stedelijk Museum uit te breiden en de capaciteit van de zalen in Theater De Vest en Podium Victorie te vergroten.
Ook andere uitbreidingen
De komende jaren worden er ook uitbreidingen gepland voor instellingen zoals het Filmhuis Alkmaar, de Karavaan en de Kunstuitleen Alkmaar. De bouwwerkzaamheden zullen gespreid worden over de periode tot 2035. Door de plannen goed te spreiden wordt voorkomen dat meerdere culturele instellingen tegelijk moeten sluiten voor verbouwing.
Over de gemeente Alkmaar
Bel de perstelefoon: (072) 5 48 95 55.